Wśród licznych województw w Polsce, miasto Kraków wybija się zarówno w obszarze sztuki i akademickim, ale również na wielu innych obszarach. Staje się miastem przyjemnym do mieszkania. Przekształcenia, które dokonały się w mieście w ostatnich okresach dają poczucie, że miasto naprawdę pnie się do przodu.
Korzystne nowości w Grodzie Kraka.
Co pozytywnego stworzono w trakcie ostatniego czasu? Wielość napraw i nowości inwestycyjnych jest spora. Mocno pomogły w tym aspekcie dotacje Unii Europejskiej, z których miasto niemało czerpie. Szybkie akcje w zakresie pozyskiwania dofinansowania spowodowały, że gmina rozwinęła się o kolejne drogi, ekologiczne pojazdy w taborze trasportu miejskiego, i kolejne miejsca użyteczności publicznej.
Szerokie innowacje są niewidoczne dla typowego Krakusa. Nie oznacza to jednak, że nie zostały poczynione. Najczęściej nie interesują nas fakty, które nie są ściśle z naszymi potrzebami związane. Przeciętnemu mieszkańcowi miasta zdaje się, że w regionie zbyt mało się wykonuje. Natomiast miasto rozwija się w każdym kierunku. Usprawnienia w obszarze zarządzania odpadami, tworzeniu i unowocześnianiu siatki kanalizacyjnej, stawianie ekranów akustycznych to tylko część zmian, które pozwalają nam pełniej oraz bardziej komfortowo żyć. Kraków rozwija się też pod kątem opcji kulturalnych. Potencjał Krakowa idzie w górę dzięki takim obiektom jak: centrum konferencyjne ICE czy rewitalizacja Huty. takie inwestycje zachęcają turystów do odwiedzin.
Zapoczątkowane przez radnych działania nie dotyczą jedynie ścisłego środka Krakowa, ale też są związane z całym regionem. Zatem lepiej nie pomstować lecz zobaczyć zmiany w jakie obrósł Kraków.
Następne lata – o ile uda się utrzymania szybkości zmian – umożliwią Krakowowi zostać wspaniałą stolicą małopolski.
Jacek Majchrowski